Zwierzęta domowe w bloku

Mar 30, 2021 | Aktualności

Z czym kojarzy się nam mieszkanie w bloku? Z pewnością z dostępem do dość ograniczonej przestrzeni mieszkalnej. Czy jednak w bloku mogą mieszkać zwierzęta? Odpowiedź jest oczywista – pewnie, że tak! Szczęśliwi posiadacze własnego „M”, choćby najmniejszego, z pewnością mogą obserwować, że wielu z ich sąsiadów posiada zwierzęta. Czy istnieje więc jakakolwiek przeszkoda do zamieszkiwania z ukochanym pupilem? A jeśli tak – jakiego rodzaju będzie to bariera? O zwierzętach domowych w bloku piszemy w naszym artykule. Lekturę wpisu polecamy wszystkim tym, którzy stoją przed wyborem zwierzaka, który na stałe zagości w ich rodzinnej codzienności.

Zwierzę – źródło radości

Właściciele zwierząt domowych przekonują, że nikt inny nie cieszy się tak z ich powrotu do domu, jak właśnie pupile. Zwierzęta są wspaniałymi istotami żywymi, które szybko przywiązują się do dbających o nich właścicieli. Do tego wspaniale okazują radość z przebywania w ich towarzystwie, dając mnóstwo radości. Pozytywne emocje odczuwać mogą nie tylko dorośli, ale również c dzieci. I to najmłodsi właśnie najczęściej wręcz dopraszają się o przygarnięcie lub zakup zwierzaka. Okazuje się, że nawet połowa Polaków mieszka z pupilem! O czym warto pamiętać, podejmując decyzję o pojawieniu się nowego członka rodziny?

Metraż ma znaczenie

Duże zwierzę w niewielkim mieszkaniu w bloku na pewno nie będzie czuło się zbyt komfortowo. Warto mieć to na uwadze, podejmując decyzję o pojawienia się pupila w domu. Dobrze jest więc dobierać rodzaj czy rasę zwierzęcia do warunków mieszkaniowych, którymi dysponujemy. Podkreślić należy jednak, że nawet na niezbyt dużym metrażu, zwierzęta mogą być szczęśliwe i w pełni zadowolone. Żeby tak się stało, wystarczy zadbać o dwie podstawowe kwestie: zapewnić im odpowiednie warunki do życia i stworzyć przestrzeń do zabawy. Wówczas pupile z pewnością odwdzięczą się nam najlepszym towarzystwem i skutecznie poprawią humor nawet w te wyjątkowo smutne czy ponure dni.

Psy, które sprawdzą się w bloku

Jednymi z najczęściej wybieranych zwierząt domowych do bloku pozostają psy. Zwierzęta te znane są z łatwej adaptacji do różnych warunków oraz błyskawicznego odczytywania intencji właścicieli. Do tego chętnie wybierane są przez rodziny z małymi dziećmi, gdyż korzystnie wpływają na rozwój małego człowieka. Starsze dzieci z kolei uczą się odpowiedzialności oraz zdyscyplinowania, zyskując wspaniałego w pupilu wspaniałego przyjaciela na długie lata. Jakie psy warto wybierać? Najlepiej postawić na raczej nieduże rasy o dość krótkich łapach, by zapewnić im możliwość swobodnego poruszania się nawet w niewielkim mieszkaniu. Najbardziej polecanymi rasami psów do niedużego mieszkania w bloku są psy rasy maltańczyk, york, pudel, pekińczyk, mops, shih-tzu czy pinczer miniaturowy. Psy są zwierzętami wybieranymi głównie przez osoby kontaktowe i towarzyskie. Właściciele o takich cechach osobowościowych świetnie sprawdzą się jako idealni kompani do głaskania czy przytulania.

Rasy psów, które nie nadają się do bloku

Choć jest wiele ras psów, które świetnie sprawdzą się, mieszkając w bloku, jest też całe mnóstwo takich, które w bloku po prostu nie powinny się pojawić. O jakich rasach mowa? Głównie o psach rasy pitbul czy doberman, które z uwagi na swoje rozmiary i osobowość, często mogą wyrządzić duże szkody w niedużym mieszkaniu w bloku. Z pewnością w małym „M” nie sprawdzą się także duże odmiany terierów czy amerykański staffordshire. Psy te znane są z dużej zazdrości o właścicieli – zamknięcie w małym pomieszczeniu mogą wyrządzić szkodę dzieciom, a nawet dorosłym.

Koty domowe – dobry wybór!

Decydując się z kolei na zamieszkanie z kotem lub kilkoma kotami warto zadbać o to, by zwierzęta miały dostęp do atrakcyjnie wyposażonych drapaków. Wówczas będą miały swoje miejsce do drapania i nie potraktują swoimi ostrymi pazurkami mebli będących na wyposażeniu mieszkania. Jakim osobom polecane są koty? Na pewno tym mniej otwartym, bardzo spokojnym i zdecydowanie bardziej introwertycznym. Koty są chętnie wybierane także z uwagi na to, że są zwierzętami cichymi, bezproblemowymi oraz schludnymi. Z powodzeniem można nauczyć je korzystać z kuwety, przez co nie będzie konieczności wyprowadzania ich na dwór. 

Gryzonie do małego mieszkania

Chęć współdzielenia przestrzeni mieszkalnej z niedużym pupilem w wielu osobach jest ogromna. Jeśli jednak jesteśmy na tyle zapracowani, że nie ma nas co najmniej 10-12 godzin w domu, na jakie zwierzę warto się zdecydować? Tutaj dobrym pomysłem będzie zakup gryzonia – a wybór tych jest naprawdę ogromny! Zapracowani mieszkańcy niedużego „M” w bloku chętnie kupują chomika, królika (najlepiej miniaturkę), szynszyla lub świnki morskie bądź szczury. Dwa ostatnio wymienione gryzonie najlepiej hodować w parach. To zwierzątka stadne, które uwielbiają ruch – świetnym pomysłem będzie więc umieszczenie ich w specjalnej klatce. Myśląc o zakupie pary świnek morskich czy szczurów warto pamiętać o wyborze odpowiednio dużego miejsca ich hodowli. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno klatki o długości co najmniej 100 cm.

A może coś bardziej egzotycznego?

Co zrobić jednak wówczas, gdy chęć posiadania zwierzątka w bloku jest ogromna, a nie interesuje nas zakup psa, kota czy gryzonia? Wówczas warto zainteresować się nieco bardziej niestandardowym wyborem. Kto powiedział, że egzotyczne zwierzę nie będzie strzałem w dziesiątkę? Śmiało można więc wyróżnić się na tle osób mieszkających z kotem, psem lub chomikiem. Wybór egzotycznej papugi, węża, pająka, żółwia czy legwana zielonego nikogo dziś nie dziwi. Okazać się może zaś, że wraz z pojawieniem się egzotycznego pupila, nasze życie stanie się pełniejsze i bardziej udane?

Rybki – idealne dla alergików

A co można polecić osobom z różnego rodzaju alergią na sierść zwierząt? Z pewnością doskonałym pomysłem będzie zainwestowanie w zakup rybek. Nawet w niedużym mieszkaniu w bloku na pewno znajdzie się miejsce na akwarium. To jednak nie może być wybrane na chybił trafił. Idealne powinno być dopasowane rozmiarem do ilości rybek oraz ich gatunku. Warto podkreślić, że hodowla rybek wymaga dość specjalistycznej wiedzy i sporego zaangażowania. Szybko jednak okazać się może, że odkryjemy w sobie zamiłowanie do dbania o rybki tworzące prawdziwy podwodny świat w naszym „M”?

Zwierzę jako zabawka? Zdecydowanie nie!

Czworonożny przyjaciel, pojawiający się jako nowy członek rodziny, musi być zawsze efektem bardzo dobrze przemyślanej decyzji. Jeśli więc myślimy o zwierzątku raczej jak o futrzanej zabawce – nie decydujmy się na jego zakup czy adopcję. Pupile w mieszkaniu w bloku mają pojawić się nie tylko po to, by się z nimi bawić, ale by obcować i nawiązywać trwałe, nieporównywalne z niczym innym więzy. Zwierzęta domowe nie mogą być więc chwilową zachcianką, by później po znudzeniu, odstawić je w kąt i się nimi nie zajmować. Warto pamiętać, że jak każda istota żywa, będą wymagać odpowiedniej uwagi, pielęgnacji oraz zainteresowania. Jeśli to wszystko dostaną od swoich właścicieli, będzie można stwierdzić, że trafiły naprawdę do dobrego domu.

Zadbany pupil to szczęśliwy pupil!

Decydując się na zamieszkanie ze zwierzęciem domowym w bloku, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dobrze jest dobrać taki rodzaj pupila czy rasę, by czuł się komfortowo nawet w niedużym mieszkaniu. Warto zapewnić mu odpowiednie warunki do życia i zabawy oraz dostosować wybór do własnej dyspozycyjności. Zwierzę, które będzie odczuwało zainteresowanie właściciela i troskę, z pewnością odwdzięczy się nieporównywalnym z niczym innym przywiązaniem. Z kolei domownicy wracający do mieszkania współdzielonego ze zwierzakiem będą odczuwać wielką radość na spotkanie ze stęsknionym pupilem. Nie warto się też obawiać tego, że zwierzęta domowe w bloku będą kłopotliwe. Można bowiem wybierać spośród różnorodnych gatunków i ras zwierząt uznawanych powszechnie za zupełnie niekłopotliwe. Na czele tej listy są rzecz jasna koty domowe, rybki oraz uwielbiane przez dzieci gryzonie. Warto zaprosić do niedużego nawet mieszkanka wymarzonego pupila. Niech daje radość wszystkim domownikom i żyje najdłużej, jak się tylko da.

Reklama